Kaz Bałagane – sylwetka polskiego rapera

Kaz Bałagane jest jednym z tych muzyków, którzy bezwzględnie polaryzują swoich słuchaczy. Część z nich uważa go za objawienie polskiego rapu, a część nie widzi choćby cienia geniuszu w jego tekstach i muzyce. Prawda jest zapewne gdzieś pośrodku, ale nie sposób odmówić Kazowi oryginalności, dzięki której od początku, konsekwentnie wypracowuje sobie drogę na szczyt. Kaz posiada jedyne w swoim rodzaju gry słowne, posługuje się także czymś w rodzaju swojego autorskiego slangu, który jest jednocześnie bardzo chwytliwy i na długo potrafi zakotwiczyć się w pamięci.

Pierwszy szum na scenie muzycznej Kaz wzbudził wokół swojej osoby mixtape’ami – „Czorty z inne sporty” z 2011 roku, a także „Sos, ciuchy i borciuchy” z 2014 roku. Bystre gry słowne, poczucie humoru i dystans do rzeczywistości sprawiły, że szybko zaskarbił sobie sympatię polskich słuchaczy, toteż konsekwentnie poszedł za ciosem. Efektem tego były dwie części „Hugo Bucca”, „Lot 022” nagrany wspólnie z obecną gwiazdą muzyki pop – Smolastym i legalny debiut w postaci płyty „Źródło”, wydanej w opolskim Step Records.

 

Po wydaniu płyty legalnie Kaz Bałagane zdecydował, że woli wydawać płyty własnym sumptem. To właśnie w ten sposób wydał „Narkopop” – płytę, która uznawana jest za jego opus magnum. Rok później na scenie pojawił się ciepło przyjęty „Chleb i miód”. Na ten moment można już śmiało założyć, że artysta ma ugruntowaną pozycję na scenie i tysiące wiernych słuchaczy. Jego kolejna płyta – Kaz Bałagane Książe Nieporządek z całą pewnością okaże się kolejnym ogromnym hitem i ciekawą pozycją w jego dyskografii.