Djembe – afrykański bęben

Afrykański bęben, który największą popularność ma na wschodzie kontynentu, ma kielichowy kształt i jedną membranę zrobioną najczęściej z koziej skóry. Ten charakterystyczny instrument perkusyjny nosi nazwę djembe, wymawianą dżembe. Oto kilka najważniejszych informacji na jego temat.

Dźwięki djembe

Każdy, kogo serce bije w rytm afrykańskich bębnów, powinien wiedzieć, że z tego kielichowatego instrumentu wydobywają się trzy dźwięki: bas, ton oraz slap.

Bas to najniższy dźwięk. Aby go wydobyć trzeba uderzyć całą powierzchnią otwartej dłoni w środek bębna. Aby nie tłumić dźwięku, tuż po uderzeniu należy zabrać dłoń z membrany, tak jakby pozwolić jej się odbić od napiętej powierzchni. Palce powinny być złączone.

Ton wydobędziemy uderzając wyprostowaną dłonią ze złączonymi palcami przy krawędzi bębna. Powinna ona znajdować się tuż pod poduszkami palców, które uderzają w membranę całą powierzchnią. Należy odchylić kciuk, aby zapobiec jego kontuzji.
Slap to najwyższy i najgłośniejszy dżwięk. Tu też należy uderzyć przy krawędzi bębna, lecz dłoń wygina się w łuk w taki sposób, że najpierw uderzają opuszki, a potem dochodzi reszta dłoni.

Rozmiar bębna

Aby djembe dobrze służyło grającemu, ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar. Określa się go długością średnicy membrany, w calach. Doświadczeni bębniarze zazwyczaj decydują się na wielkości powyżej 12 cali, mniej obyci oraz dzieci i młodzież powinni uzależnić wybór od wielkości dłoni i wieku. Za ogólną zasadę można uznać, że dobrze dobrany instrument ma średnicę o 10-15 cm większą niż wynosi długość dłoni. Żeby móc wydobyć z bębna prawidłowe dźwięki, a także dla wygody grania, obie dłonie powinny mieścić się na membranie. Bębny, z których można prawidłowo wydobyć wszystkie dźwięki to 11-calowe i większe, mniejsze polecane są do nauki dzieciom.