Marakasy – tradycyjne instrumenty we współczesnej twórczości

Muzycy chcąc wzbogacić brzmienie swoich utworów bardzo chętnie sięgają po tradycyjne instrumenty ludowe, nie tylko z kultury słowiańskiej, ale także innych egzotycznych kultur. Marakasy są doskonałym przykładem na zastosowanie we współczesnej muzyce instrumentów pochodzących z odległych czasów.

Marakasy – budowa i funkcje

Marakasy – (więcej przeczytasz tutaj) to nic innego niż popularne grzechotki, inaczej zwane gruchawkami. Indianie południowoamerykańscy jako pierwsi wykorzystywali wysuszone skorupy orzecha kokosowego, tykwy lub dyni wypełnione drobnymi kamyczkami lub twardymi nasionami do swoich obrzędów religijnych. Charakterystyczny, delikatny szum tych instrumentów nadawał rytm ich obrzędowym tańcom.

Współczesna muzyka latynoska – a marakasy

Te instrumenty są typowe dla tworzenia linii rytmicznej w muzyce kubańskiej. Tańce – takie jak rumba, cza-cza czy mambo, nie mogą wręcz obejść się bez dźwięku marakasów. Na początku dwudziestego wieku wraz z popularnością melodii latynoamerykańskich do Europy przybyły również marakasy. Obok wielu innych instrumentów perkusyjnych znalazły swoje znaczące miejsce w europejskiej muzyce jazzowej, tanecznej czy popularnej.

Marakasy dzisiaj

Większość dobrze zaopatrzonych sklepów oferujących instrumenty muzyczne, posiada w sprzedaży przynajmniej kilka rodzajów marakasów. Współcześnie wykonywane są one z wysokiej jakości drewna idealnie wygładzonego. Występują w różnych wielkościach i o odmiennych zawartościach, co ma wpływ na barwę ich dźwięku.

Profesjonalni muzycy chętnie włączają do swojego instrumentarium marakasy, które wzbogacają gamę dźwiękową. Często też artyści lubiący eksperymentować z muzyką, wykonują samodzielnie różnego rodzaju podobne instrumenty z bardzo zaskakujących niekiedy materiałów, jak puszki po napojach, które dają niezwykłe i oryginalne brzmienie.