Bongosy – charakterystyka instrumentu
Muzyka jest dla wielu osób jednym z najważniejszych elementów życia, a dzięki kilku tysiącom lat rozwoju tej gałęzi kultury obecnie można wyróżnić tysiące instrumentów i technik gry. Dlatego też oprócz tak popularnych instrumentów jak gitara akustyczna lub pianino możemy wyróżnić mniej powszechne, ale równie ciekawe narzędzia muzyczne. Należą do nich między innymi bongosy, popularny instrument kubański obecnie dostępny i lubiany w większości krajów świata. Czym jest bongos i jak na nim grać?
Bongo instrument o wyjątkowej budowie
Bongosami lub zwyczajnie bongo nazywamy parę drewnianych bębenków, które są na stałe ze sobą złączone. Oba bębenki, mimo takiej samej wysokości, mają inną średnicę, dzięki czemu mogą się wydobywać z nich różne dźwięki. Mają one nawet odmienne nazwy: większy bongos nazywa się hembrą, a mniejszy macho. Charakterystyczną cechą instrumentu bongo jest to, że jego powierzchnia zwykle jest okryta naturalną skórą zwierzęcą, której uderzanie palcami po naciągnięciu pozwala na wydobycie z kubańskiego narzędzia muzycznego niepowtarzalnych dźwięków.
Jak grać na bongosach?
Gra na bongo nie jest skomplikowana, ale mimo to dojście do profesjonalizmu może sprawić wielu osobom trudność. Cała technika gry polega na wzięciu bębenków między kolana i uderzaniu o nie opuszkami palców. Wydaje się naprawdę proste, jednak należy pamiętać, że wymaga to niezwykłej precyzji, ponieważ zarówno miejsce uderzenia skóry, siła włożona w grę, a nawet wybór odpowiedniego palca ma wpływ na wytwarzane dźwięki. Co więcej, jest wiele odmiennych technik gry, dlatego można powiedzieć, że na bongosach grać może każdy, ale nie wszyscy będą w stanie zostać w tej dziedzinie ekspertami.