Połamane ćwiczenia Dykcyjne

koncert beatboxowy

Jedno z popularnych ćwiczeń dykcyjnych, zwijanie języka w rurkę.

Dobra dykcja to drobna lecz doborowa rzecz. Jeśli przeczytasz poprzednie zdanie na głos, najpierw powoli, później szybko, zauważysz, że niektóre wyrazy lub połączenia wyrazów wymawia się Ci łatwiej lub trudniej. Nie chodzi tu o ogólną trudność, ale o stopień wyćwiczenia poszczególnych miejsc w naszym tzw. aparacie mowy.

Zwiń język w rurkę

Proste ćwiczenia dykcyjne to również dobre trenowanie języka. Jest to mięsień jak każdy inny i aby sprawnie działał (a w beatboxie to bardzo ważne) trzeba go regularnie trenować. Oto kilka pomysłów:

Korek w zębach

Umieść korek od wina (lub podobny przedmiot) w ustach, przytrzymując go zębami. Następnie przeczytaj na głos wprawkę dykcyjną. Najpierw powoli, później szybciej - powtórz jeszcze kilka razy z korkiem między zębami, a następnie wyjmij go i przeczytaj zdanie normalnie. Zauważysz natychmiastową poprawę dykcji. Ten sposób ćwiczeń przydaje się, kiedy przygotowujesz się do zaśpiewania lub przeczytania konkretnego tekstu, np. podczas nagrania lektorskiego czy rapu.

Trzynastego, w Szczebrzeszynie
chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.
Wszczęli wrzask Szczebrzeszynianie:
- Cóż ma znaczyć to tarzanie?!
Wezwać trzeba by lekarza,
zamiast brzmieć, ten chrząszcz się tarza!
Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie,
że w nim zawsze chrząszcz BRZMI w trzcinie!
A chrząszcz odrzekł nie zmieszany:
- Przyszedł wreszcie czas na zmiany!
Drzewiej chrząszcze w trzcinie brzmiały,
teraz będą się tarzały.

Przeczytaj powyższy tekst powoli, a później coraz szybciej stosując następujące zasady:

Wprawki wokalne i dykcja

Dla wyraźnego śpiewania czy mówienia ważne jest też ćwiczenie połączeń poszczególnych sylab. Jednym z podstawowych ćwiczeń poprawiającym jednocześnie dykcję i kontrolę głosu jest powtarzanie sylab, złożonych ze złączeń spółgłosek z samogoskami do melodii granej na instrumencie klawiszowym w szybkim tempie. Przykładowo, KRA: /kra, kre, kri, kro, kru/, PKA: /pka, pke, pki, pko, pku/ i tak dalej.

Wypróbuj złączenia: KRA, KPA, PKA, DPA, TKA, SRA, ŚRA, ĆRA, WRA, oraz moje ulubione CZRA. Niektóre złączenia będą sprawiały ci większą trudność niż inne i na nich właśnie należy się skupić. Możesz też ćwiczyć inne złączenia, które wymyślisz samodzielnie.

Nuty grane na instrumencie klawiszowym są klasycznymi wprawkami wokalnymi, idącymi w górę lub w dół najczęściej co pół tonu. Przykładem takiego grania jest fragment ćwiczeń SLS Setha Riggsa, przewiń powyższy film do 1:56 i wymawiaj szybko i wyraźnie np. /kra, kre, kri, kro, kru, kra, kre, kri, kro, kru, kra/ umieszczając jedną sylabę na jednym dźwięku.

Wkrótce umieszczę tutaj osobny materiał audio do ćwiczeń dykcyjnych.

ZASOBY DYKCYJNE

Przeglądając sieć w poszukiwaniu wprawek wokalnych natknąłem się na stronę nauczycielki, która umieściła 220 łamańców językowych. Pozwalam je sobie tu zacytować selekcję tego materiału, jednocześnie zapraszając do obejrzenia oryginalnego źródła. Wytłuszczyłem kilka ulubionych zdań i wierszyków dykcyjnych.

Oczywiście polecam przeczytać wszystkie wprawki dykcyjne z korkiem w zębach, jest trudniej i przez to Twój aparat mowy bardziej pracuje.

Linki dykcyjne

Oprócz ogromnyc h zasobów zacytowanych powyżej, zawsze warto poszukać więcej wprawek dykcyjnych. Generalnie można je odnaleźć w podręcznikach używanych szkołach aktorskich, teatralnych, filmowych, a także w sklepach muzycznych.

strona nauczycielki Karoliny Borawskiej

Internetowy serwis recytatorski recytacja.art.pl

ćwiczenia dykcyjne na easyvoice.pl